Snart skal der afholdes generalforsamling i Kongerslev Lavspænding & Finans. En fond som har været med til at udvikle og forskønne vor by på flere måder, både ved hjælp af arbejdsgrupper i bestyrelsen som bl.a. arbejder på at reklamere for byen i samarbejde med Samrådet & øvrige foreninger, derudover også undergrupper, som arbejder på at udvikle byggegrunde, men også den fantastiske mulighed at alle byens foreninger kan forskønne og videreudvikle vor by med økonomisk opbakning fra Fonden.
Byggegrunde er vigtige for at tiltrække nye borgere, og den værdifulde støttet til foreningerne og borgerne som allerede bor her, er med til at udvikle og forskønne det vi har, for de borgere som allerede bor her. Byggegrundene er “murstenene”, hvor den økonomiske støtte/opbakningen til projekter og idéer er det som skaber “hjemmet” – at vi ikke bare bor, men også engagerer os i byen. Det hele hænger sammen og det ene har ikke værdi uden det andet.
Foreningerne kæmper om medlemmer og spændende tilbud i andre byer, for dem er opbakningen fra fonden med til at gøre en forskel i mulighederne for at fastholde og udvikle aktiviteterne (og medlemmerne). Frivillige som ønsker at skabe en attraktiv by så vi netop kan tiltrække nye og ressource stærke familier til byggegrundene, har muligheden for at gøre godt for byen ved hjælp af fonden. Mange børnefamilier ønsker at bygge selv og dém har vi brug for, for at vore børnehave, skole, idrætsforening og foreningsliv består.
Vi står stærkt i samarbejdet om Kongerslev, takket være de mange frivillige byen har og takket være den økonomiske opbakning fra Fonden og dét er et samarbejde, som er værd at bakke op omkring – Udvikling og forskønnelse af Kongerslev. Der er flere medlemmer af bestyrelsen, som ikke ønsker genvalg, så mød op hvis du har lyst til at høre mere eller måske ligefrem har lyst til at byde ind og tage en spændende bestyrelsespost i udviklingen af Kongerslev. Se praktisk information herunder.
Ønsker du eller din forening at ansøge fonden om penge, er der ansøgningsfrist 31.Maj og 30.November, men ansøgninger kan også indsendes udenfor disse perioder, så frem specielle forhold gør sig gældende. Ansøgningsskema kan findes på hjemmesiden kongerslev9293.dk under Foreninger, hvor også vedtægterne og betingelserne findes, eller ved at skrive til kongerslevfonden@kongerslev9293.dk
Dagsorden for Generalforsamling Onsdag d. 19-03-2025 kl. 19.00 på Kongerslev Kro
Pkt. 1 Valg af dirigent
Pkt. 2 Formandens/Ledelsens beretning
Pkt. 3 Fremlæggelse og godkendelse af regnskab
Pkt. 4 Orientering og budget for kommende regnskabsår
Pkt. 5 Valg af bestyrelsesmedlemmer
Lilly Brøndum Toftegård – Ønsker ikke genvalg
Jan Riise – Ønsker ikke genvalg
Niels Møller Bartholomæussen – Ønsker genvalg
Pkt. 6 Valg af 1 suppleant til bestyrelsen Henrik Bjerre – ønsker ikke genvalg
Pkt. 7 Behandling af indkomne forslag
Pkt. 8 Eventuelt